Ana Sayfa Kültür-Sanat 20 Nisan 2023 4 Görüntüleme

Atatürk Kültür Merkezinde Bu Hafta (24 – 30 Nisan)

ANADOLU ATEŞİ // 24 NİSAN // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.30

Kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan, çabucak hemen her yöreden derlenmiş 3 bin halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran Anadolu Ateşi, 24 Nisan Pazartesi akşamı AKM Türk Telekom Opera Salonunda izleyicilerle buluşuyor. Bugüne kadar 85 ülkede, 3 bin 500 şov ile 20 milyonu aşan sanatsever tarafından izlenen Anadolu Ateşi, halk danslarını bale, çağdaş dans ve dansın öbür disiplinleri ile sentezleyerek kültürel bir şölen yaşatıyor.

MÜZİK TAKVİMİ // 25 NİSAN // AKM MÜZİK PLATFORMU // 18.00

Her ay Müzik Takvimi programıyla, müzik tarihinden kültürümüze yansıyanları sanatseverlerle buluşturan Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, 25 Nisan Salı akşamı Nisan takvimiyle AKM Müzik Platformunda sahne alıyor. Nisan Tarihinden Müziğe Yansıyanlar konserinde, Türkiye ve dünya tarihinde iz bırakan toplumsal, kültürel, sanatsal ve siyasi olaylar ile müzik kültürümüz ortasında şaşırtan bağlar mercek altına alınacak. Tarihin izlerinin dev ekrana yansıtılacağı konserde, fotoğraf ve dokümanlarla müzikseverler vakit tünelinde bir seyahate çıkacak. Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu ses ve saz sanatkarlarının refakatiyle sunulan programı Mehmet Güntekin hazırlayıp sunuyor.

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ BEŞİKTAŞ ÇOCUK KOROSU – SUANPLU CHORUS – BOĞAZİÇİ JAZZ CHOIR // 25 NİSAN // AKM TİYATRO SALONU // 18.00

Dünya Koro  Müziği Sempozyumu Beyoğlu Konserleri, Beşiktaş Belediyesi Çocuk Korosu ile 25 Nisan Salı günü, AKM Tiyatro Salonu’nda çocuklar öncülüğünde başlayacak. Tayland’ın klasik müzikleriyle Suanplu Chorus korosu ile devam edecek olan konserde, Boğaziçi Caz Korosu “Değişen Ufuklar” temasıyla seyirciye duygusal bir performans sunacak.

ESTONYA FİLARMONİ ODA KOROSU – DEVLET ÇOKSESLİ KOROSU// 25 NİSAN // AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.30

Müziğin birleştirici gücüyle kültürlerin kucaklaşıp medeniyetlerin buluştuğu Dünya Koro Müziği Sempozyumu (WSCM), Grammy ödüllü Estonya Filarmoni Oda Korosu ile Norveçli konuk şef Ragnar Rasmussen idaresindeki Devlet Çoksesli Korosu’nun “Köprüler” konseriyle 25 Nisan’da AKM’de başlayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın mesken sahipliğindeki sempozyumun AKM Türk Telekom Opera Salonunda gerçekleşecek açılış konserinde, Estonya Filarmoni Oda Korosu, kurucu şefleri Tõnu Kaljuste idaresinde Estonya’nın kıymetli bestekarlarından Veljo Tormis’in yapıtlarını, Devlet Çoksesli Korosu ise Norveçli konuk şef Ragnar Rasmussen idaresinde Türkiye’den ve Norveç’ten çeşitli bestekarların yapıtlarını seslendirecek. Koroların dışında bağlama, mey üzere enstrümanlar ile solistlerin de yer alacağı konserde ayrıyeten konuk şef Ragnar Rasmussen, piyano klavyesinin yeni bir versiyonu olan “seaboard”la konsere farklı bir boyut katacak. Rasmussen, “seaboard” ile elektronik müzik ile koro müziği ortasında ahenkli bir köprü kuracak. Müzikseverler açılış konserinde hem klasik hem koro müziğinin değişen perspektifiyle kültürlerin harika birlikteliğinde eşsiz bir tecrübe yaşayacak.

CHOEUR LA GRACE OF KINSHASA – BAU POLİFONİK KORO – CHROMAS // 26 NİSAN // AKM TİYATRO SALONU // 16.00

Dünya Koro Müziği Sempozyumu Genişletilmiş Programı’nın ikinci gününde Kongo Cumhuriyeti’nin klasik müzikleriyle Choeur La Grace of Kinshasa, Beyoğlu Konserleri kapsamında AKM Tiyatro Salonunda sahne alacak. Akabinde sahneye çarpıcı programı ile BAU Polifonik Koro çıkacak ve son olarak çağdaş, yenilikçi yapıtlarıyla Chromas sanatseverle buluşacak. 

A CAPELLA BOĞAZİÇİ // 26 NİSAN // AKM TİYATRO SALONU // 18.00

Dünyanın en düzgün korolarını ve alanında uzman konuşmacılarını bir ortaya getiren Dünya Koro Müziği Sempozyumu kapsamında A Capella Boğaziçi, Beyoğlu Konserleri’nde 26 Nisan Çarşamba günü AKM Tiyatro Salonunda sahne alacak. 

BATAVIA MADRIGAL SINGERS – GEORGIA EYALET ÜNİVERSİTESİ KOROSU –
 ORFEON SAN JUAN BAUTISTA // 26 NİSAN // AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.30

Dünya Koro Müziği Sempozyumu kapsamında AKM Türk Telekom Opera Salonunda düzenlenen gala konserlerinin ikinci akşamında Endonezya’dan Batavia Madrigal Müzikçileri, Amerika’dan Georgia Eyalet Üniversitesi Korosu ve Porto Riko’dan Orfeon San Juan Bautista koroları sahne alacak. Konserde, 2022 Avrupa Grand Prix Ödüllü Batavia Madrigal Müzikçileri, şefleri Avip Priatna önderliğinde Asya Koro Müziği repertuvarlarını seyirciyle buluşturacak. Batavia Madrigal Şarkıcıları’nın akabinde sahne alacak olan ve bugüne kadar Andrea Bocelli, Sarah Brightman ve Michael Bublé üzere ünlü isimlerle sahne alan Georgia Eyalet Üniversitesi Korosu, şefleri Deanna Lynn Joseph idaresinde Beethoven’dan çağdaş bestekarlara uzanan geniş yelpazede müzikseverlere unutulmaz bir performans sunacak.  Konserin son konuğu olan Porto Riko’nun profesyonel oda korolarından Orfeon San Juan Bautista, şefleri Guarionex Morales-Matos ve Daniel Alejandro Tapia-Santiago idaresinde Latin Amerika’nın klasik ve tanınan yapıtlarını seslendirecek.

BATAVIA MADRIGAL SINGERS // 27 NİSAN // AKM TİYATRO SALONU // 16.00

Dünyaca ünlü, ödüllü koroların 6 yıl sonra İstanbul’da bir ortaya geldiği Dünya Koro Müziği Sempozyumu’nun davetli korolarından 2022 Grand Prix ödüllü Batavia Madrigal Singers, 27 Nisan Perşembe günü AKM Tiyatro Salonunda müzikseverlerle bir ortaya geliyor. Konserde Endonezya’nın klâsik koro müziği repertuvarı AKM seyircisiyle buluşacak.

 SAMIDA // 27 NİSAN // AKM TİYATRO SALONU // 16.00

Gürcü müziğinde klasik olarak var olan polifonik müzik söyleme üslubunu yaşatmak ve yeni üretimler ortaya koymak maksadıyla 2016 yılında Yudum Şahin, Damla Şahin ve Tamara Şahin kardeşler tarafından kurulan Samida, Dünya Koro Sempozyumu Beyoğlu Konserleri kapsamında AKM’de müzikseverlerle buluşuyor. 27 Nisan Perşembe günü AKM Tiyatro Salonunda sahne alacak Samida, hem Gürcistan hem Türkiye topraklarından klâsik müziklerin icra ve duyuş özelliklerini öznel bakış açılarıyla yansıtacak.

GENÇLERLE MEŞK ZEHNAZ // 27 NİSAN // AKM MÜZİK PLATFORMU // 19.00

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, 27 Nisan Perşembe akşamı Şehnaz makamından eserler icra edeceği Gençlerle Meşk Şehnaz konseriyle AKM Müzik Platformunda müzikseverlerle buluşuyor. M. Hulusi Yücebıyık’ın idaresinde, Solist Nadir Doğan ve Neval Güleç’in sahne alacağı gecede, Serap Çağlayan ve Mithat Arısoy sazları ile iştirak sağlıyor. Konserde Cumhurbaşkanlığı Korosu’nun yarım yüzyıllık tecrübesiyle Türk müziğinin klasikleri, genç nesille buluşacak. 

LE CHANT SUR LA LOWE – SOFIA VOKALENSEMBLE – VANCOUVER GENÇLİK KOROSU// 27 NİSAN // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.30

Dünya Koro Müziği Sempozyumu’nun üçüncü gecesinde Gabon’dan Le Chant Sur La Lowe, İsveç’ten Sofia Vokalensemble ve Kanada’dan Vancouver Gençlik Korosu, Gala Konserleri kapsamında AKM’de sabatseverlerle buluşuyor. Türk Telekom Opera Salonunda başlayacak konserde, 1990 yılında kurulan Le Chant Sur La Lowe şefleri Pierre-Roger Diel Mouity idaresinde Gabon halk müziklerini seyirciye sunacak. 2012 European Grand Prix Ödüllü Sofia Vokalensemble ise klasik İsveç ezgilerinden yola çıkarak, yeni ses dünyalarını keşfetmeyi hedefleyen bir repertuvarla şefleri Bengt Ollen idaresinde sahne alacak. Gala Konserinde Şefleri Carrie Tennant idaresinde sahne alacak Vancouver Gençlik Korosu ise çağdaş ezgilerden klasik ezgilere uzanan geniş yelpazeli bir repertuvarla sahne alacak.

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI // 28 NİSAN // AKM TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası DenizBank Konserleri kapsamında 28 Nisan Cuma akşamı AKM’de sanatseverlerle buluşuyor. Şef Kerem Tuncer idaresinde başlayacak konserde, Devlet Solist Sanatçısı Tuncay Yılmaz, Barkın Balık ve  Ayşin Kiremitçi solist olarak sahne alacak. Konserde; A.Voormolen’den İki Obua için Konçerto, S.Saens’ten Keman Konçertosu No:3 Op.61 Si Minör ve L.v.Beethoven’dan Senfoni No:4 yapıtları icra edilecek.

FAYHA ULUSAL KOROSU – TAIPEI FİLARMONİ ODA KOROSU – LEIOA KANTIKA KORALA // 28 NİSAN // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.30

Dünya Koro Müziği Sempozyumu’nun dördüncü gecesinin gala konserinde Lübnan’dan gelen Fayha Korosu, Çin Taipeisi’nden gelen Taipei Filarmoni Oda Korosu ve İspanya’dan gelen çocuk korosu Leioa Kantika Korala AKM’de sahne alıyor. AKM Türk Telekom Opera Salonunda başlayacak konserde birinci olarak, 2003 yılında kurulan Fayha Korosu, şefleri Barkev Taslakian idaresinde Arap Koro Müziğinin klasik yapıtlarını dinleyicilerle buluşturacak. 1993 yılında kurulan ve çeşitli şenliklerde yer alan Taipei Filarmoni Oda Korosu, şefleri Yu-Chung Johnny Ku eşliğinde hem klasik hem çağdaş Asya koro müziği seçkisini  sanatseverlere sunacak. Son olarak, 2000 yılında gençlere koro müziğini sevdirmek gayesiyle kurulan Leioa Kantika Korala, şefleri Basilio Astulez Duque idaresinde renkli repertuvarlarını sergileyecek.

TAIPEI FİLARMONI ODA KOROSU// 29 NİSAN // AKM TİYATRO SALONU // 16.00

Müzikseverlere orijinal kültürlerde keşif imkanları sunan Dünya Koro Sempozyumu kapsamında Altın Melodi Ödüllü Taipei Filarmoni Oda Korosu, 29 Nisan Cumartesi günü AKM Tiyatro Salonu’nda sanatseverlerle buluşuyor. Konserde Çib Taipeisi’nin klâsik koro müzikleri sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

LEIOA KANTIKA KORALA // 29 NİSAN // AKM TİYATRO SALONU // 18.00

Çocuk korolarının da sahnede olduğu Dünya Koro Müziği Sempozyumu’nun Beyoğlu Konserleri’nde ödüllü Leioa Kantika Korala çocuk korosu, 29 Nisan Cumartesi günü AKM’de müzikseverlerle buluşuyor. Tolosa, Arezzo, Gorizia, Neerpelt ve Rimini üzere itibarlı yarışlardan ödüllerle dönen Leioa Kantika Korala çocuk korosu, AKM Tiyatro Salonunda sahne alacak.

FESTİVAL KAPANIŞ KONSERİ // 29 NİSAN // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.30

Dünya Koro Müziği Sempozyumu’nun kapanışı kapsamında AKM Türk Telekom Opera Salonunda 29 Nisan’da gerçekleşecek konserde, Türkiye koro müziğindeki çeşitliliği sergileyecek 8 koro tıpkı sahneyi paylaşacak. İstanbul’dan Boğaziçi Caz Korosu, Chromas, Rezonans, A Capella Boğaziçi ve Sirene; Bursa’dan Nilüfer Çoksesli Korosu; İzmir’den Dokuz Eylül Üniversite Korosu ve Ankara’dan Jazzberry Tunes, poptan klasiğe, cazdan türkülere daima birlikte müzik söyleyecek.

ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI LİSE KOROSU – VOKAL AKADEMİ POP/JAZZ KOROSU – TPKD KOROSU// 30 NİSAN // AKM TİYATRO SALONU // 13.00

Dünya Koro Müziği Sempozyumu Genişletilmiş Programı kapsamında ODTÜ Geliştirme Vakfı Lise Korosu, Vokal Akademi Pop/Jazz Korosu ve Türkiye Polifonik Korolar Derneği korosu 30 Nisan Pazar günü AKM Tiyatro Salonunda konser verecek. AKM Tiyatro Salonunda başlayacak konserde birinci olarak sahneye çıkacak olan ODTÜ Geliştirme Vakfı Lise Korosu hem çağdaş Türk müziğinden hem de üniversal koro müziğini farklı yapıtlarından oluşan seçkisini seyirciye sunacak. Akabinde sahneye çıkacak olan Vokal Akademi Pop/Jazz Korosu, müzikseverlere dinamik repertuvarları ve yenilikçi müzikal yaklaşımlarıyla insan sesinin sonlarını keşfetmelerini sağlayacak özel bir performans sunacak. Son olarak “evrensel boyutta” müzik söylemek için sempozyum dinleyicisiyle Türkiye Polifonik Korolar Derneği korosu bir ortaya gelecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

hack forum forum bahis onwin fethiye escort gaziantep escort gaziantep escort hack forum hacker sitesi bursa escort meritking meritking meritking meritking giriş izmit escort adana escort slot siteleri casibomcu.bet deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler Tarafbet izmir escort istanbul escort marmaris escort